W pierwszych dwóch dnia Targów GLOBalnie zapraszamy na spotkanie z miłośnikami poznawania świata podczas Festiwalu Podróżników!
Podróżnicy:
Marcin Dobas – fotograf National Geographic Polska specjalizujący się w fotografi podróżniczej, krajobrazowej, przyrodniczej oraz podwodnej. Ukończył studia na wydziale geologii i pracuje jako ratownik górski i pilot wycieczek. Członek międzynarodowego teamu fotografów Olympus Visionaries, Ambasador Eizo. Marcin spędził z aparatem sporo czasu w takich miejscach jak Svalbard, Nowa Zelandia, Norwegia, Tajlandia, Nepal, Malezja, Szwecja, Finlandia, Grenlandia, Maroko, Egipt, czy Wielka Brytania koncentrując się na fotografowaniu dzikiej przyrody i krajobrazów tych miejsc. Jego fotografie są publikowane w różnych miejscach Świata w magazynach, książkach i kalendarzach.
W 2015 roku wraz z wydawnictwem National Geographic ukazała się książka jego autorstwa „Fotowyprawy czyli dziewięć opowieści o fotografii”
Iwona Dziura — z wykształcenia filolog turecki, z wyboru samozwańczy lekarz uśmiecholog. Powsinoga bez stałego miejsca zamieszkania, zatrudnienia i dochodu. Autorka pełnej humoru książki o przygodach w Rumunii i Mołdawii p.t. „Dziura w podróży” (tytuł Najlepszej Książki na Jesień 2017 przyznany przez czytelników portalu granice.pl oraz nominacja do nagrody El Dorado). Działaczka polonijna, blogerka i zapalona sportsmenka.
Charyzmatyczna Ślązaczka pokaże Wam Rumunię i Mołdawię, jakich się nie spodziewacie! Będzie wesoło, ale momentami i strasznie. Przeniesiecie się w sam środek rumuńskiej wsi i poznacie jej oryginalnych mieszkańców. Zobaczycie potwory, przed którymi sam Drakula wieje na złamanie kołnierza. Wpadniecie z wizytą do prawdziwej rumuńskiej bimbrowni i odkryjecie mroczne tajemnice wiejskich duchownych… Pojedziecie na wycieczkę do Republiki Naddniestrzańskiej, gdzie wszystkie ambasady świata radzą się nie wybierać. Dowiecie się jakie egzotyczne sekrety skrywa niepozorna Mołdawia i wielu innych zaskakujących ciekawostek…
A wszystko to okraszone jak należy — rumuńską nutą z porządnym przytupem!
Anna Jaklewicz – podróżniczka, archeolog i fotograf. Autorka książek Indonezja. Po drugiej stronie raju i Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta. Relacje z podróży publikuje m.in. w National Geographic TRAVELER i Magazynie Podróżników TamTam. Organizatorka wypraw do Azji i pilot wyjazdów trampingowych. Prowadzi zajęcia międzykulturowe dla młodzieży oraz warsztaty archeologiczne dla dzieci.
Nie liczy stempli w paszporcie, zazwyczaj wyjeżdża na dłużej. W Sudanie spędziła ponad pół roku, w Egipcie rok, w Chinach prawie dwa lata, tle samo w Indonezji. Podróżowała także po Mongolii, Indiach, Laosie, Kambodży, Tajlandii, Wietnamie oraz Malezji i Singapurze.
Wielokrotnie wyróżniana za prelekcje poświęcone wyprawom. Jej pokaz o Indonezji zdobył nagrodę publiczności na Kolosach – największym festiwalu podróżniczym w Europie oraz nagrodę jury Festiwalu 100droga. Prezentacja o Chinach zwyciężyła w konkursie Żywioły OFF na festiwalu Trzy Żywioły.
Za samotną, dziewięciomiesięczną podróż po Indonezji, podczas której powstawała ta książka, została nominowana przez National Geographic do nagrody TRAVELERY w kategorii Podróż Roku.
MONIX KRAWCZYK – podróżniczka, absolwentka WRiTV Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a przede wszystkim producentka telewizyjna i prezenterka z wielkim apetytem na życie w podróży 🙂 Od ponad dziesięciu lat realizuje produkcje telewizyjne, filmowe, reklamowe i promocyjne, a na swoim koncie ma już ponad 1300 produkcji, m.in. Gotuj z Rączką, Firmowe Ewolucje z Maciejem Orłosiem, Tajemnice Przyrody z Piotrem Kardaszem, felietony z Chin dla TVP i inne.
Doświadczenie zdobyła podczas realizacji wielu programów turystyczno-przyrodniczych (w Polsce i za granicą m.in. Kuba, Indonezja, Chiny, Francja, Maroko, Tunezja, Holandia, Chorwacja, Włochy). Bogate doświadczenie Monix, sprawia, że doskonale orientuje się w potrzebach rynku turystycznego, ogrodniczego i kulinarnego – zarówno z perspektywy turystów, jak i gospodarzy.
MONIX W PODRÓŻY – TV SHOW – MONIX KRAWCZYK – to realizowany przez nią cykl programów turystyczno-podróżniczych w TV, prezentuje regiony turystyczne Polski, Europy i świata. „Program prowadzę w sposób konkretny, interesujący i w zabawny. Rekomenduję ciekawe rejony turystycznie i ich atrakcje oraz miejsca godne uwagi” – Celem autorki jest zarekomendowanie szerokiemu gronu odbiorców miejsc, które warto odwiedzić.
Prezentacja: „Kuba czy Izrael, Mazowsze czy Śląsk?”
Jasiek Mela – urodził się 30 grudnia 1988 r. w Gdańsku, ale wychował się w Malborku. W 2002 roku, mając 13 lat, uległ ciężkiemu wypadkowi – w wyniku porażenie prądem (15 000V) amputowano mu rękę i nogę. Dwa lata później razem z polarnikiem Markiem Kamińskim wyruszył na wyprawę na Biegun Północny i Południowy. W kolejnych latach uczestniczył w wyprawach na Kilimandżaro, Elbrus, wspinał się na górę El Capitan i przebiegł New York City Marathon. Porusza się na protezie nogi, nie używa protezy ręki. W 2009 roku założył Fundację Poza Horyzonty, która pomaga osobom po amputacjach w zakupie protez i powrocie do aktywnego życia. Zdobywca wielu prestiżowych nagród w dziedzinie sportu i działalności prospołecznej. Od kilku lat prowadzi szkolenia motywacyjne dla firm. W wolnych chwilach podróżuje autostopem, robi zdjęcia w pustostanach, szyje na maszynie i chodzi na slackline.
Aleksandra Nemś – podróżuje od 19-go roku życia. Początki związane były z edukacją, w późniejszym okresie podróże związane były z pracą w dużych korporacjach. Nie lubi określenia „podróżnik” ale jak inaczej określić osobę, która każdą z części Gwiezdnych Wojen i Władcy Pierścieni obejrzała mieszkając w innym kraju? Od Ameryki, przez Europę po Azję. W wolnych chwilach pisze artykuły podróżnicze dla koreańskiego magazynu Groove i tworzy audycje radiowe dla irlandzkiej rozgłośni ACR 88,5 fm. Życie zawodowe dzieli obecnie pomiędzy Polskę a Koreę Południową. Autorka pierwszego polskiego przewodnika po Korei.
Zdzich Rabenda – od wielu lat jeździ w bardziej i mniej odległe zakątki naszego globu poznając piękno przyrody, kulturę i dorobek cywilizacji człowieka. Z każdej podróży przywozi wciągającą opowieść, na którą składają się jego przygody w formie profesjonalnych zdjęć i filmów własnego autorstwa, uzupełnione o wiedzę historyczną i geograficzną, oraz zdobyte doświadczenie akademickie pedagoga i etnologa.
Prowadzi prelekcje, spotkania, wykłady naukowe, pokazy slajdów oraz warsztaty o tematyce podróżniczej i edukacyjnej. Dotychczas współpracował z wieloma instytucjami oświatowymi różnego szczebla, publicznymi ośrodkami kultury (MCK, MDK), uczelniami wyższymi, prywatnymi firmami oraz organizacjami pozarządowymi.
Wszystkie organizowane spotkania zawierają prezentacje multimedialne opatrzone autorskim komentarzem, rekwizytami z odwiedzanych przez niego krajów i licznymi interakcjami z publicznością.
Basia Salamon-Szympruch – blogerka, autorka przewodników Dzieci odkrywają Śląskie i Dzieci odkrywają Żarki. Od kilku lat przekonuje, że podróżowanie to najlepszy sposób spędzania wolnego czasu. A podróżowanie z dziećmi może stać się największą przygodą! Trzeba się tylko pozytywnie nastawić i w drogę. Szczególnie, że niesamowite przeżycia czają się tuż za rogiem. Nawet tym najbliższym.