Czy warto odwiedzić Ziemię Świętokrzyską i spędzić tu urlop, kilka dni czy też weekend, a może zorganizować spotkanie biznesowe?
Tych, którzy znają region nie będziemy przekonywać, iż warto. Odkryli oni bowiem już to, co u nas najcenniejsze, to co powoduje, że stale do nas wracają. Region świętokrzyski zachwyca ciekawą przyrodą, historią, wspaniałymi zabytkami sztuki i architektury, bezcennymi pamiątkami archeologicznymi, geologicznymi, najstarszymi w kraju tradycjami przemysłowymi, folklorem i tradycją. Potrafi zauroczyć późną wiosną, latem, jesienią, a nawet śnieżną zimą. Kielce, Sandomierz, Wiślica, Jędrzejów, Pińczów, Szydłów, Święty Krzyż, Chęciny, Busko-Zdrój, Solec-Zdrój, Maleniec, Oblęgorek, Chmielnik – to tylko losowo wybrane magiczne i pełne uroku miejsca, które z całą pewnością należy odkryć. Tym, którzy jeszcze się wahają i nie są przekonani do przyjazdu, przedstawiamy miejsca, z których można czerpać garściami moc duchową, fizyczną i intelektualną. Miejsca, które potrafią oczarować.
Województwo świętokrzyskie zajmuje powierzchnię 11711 km2, co stanowi ok. 3,7% powierzchni całej Polski. Graniczy ono z województwami: małopolskim, śląskim, łódzkim, mazowieckim, lubelskim i podkarpackim. Prawie w całości leży na wyżynno-pagórkowatym terenie Wyżyny Małopolskiej, a jego wschodnią i zachodnią granicę wyznaczają rzeki Wisła i Pilica.
Ten stosunkowo niewielki region posiada niezwykle urozmaicony i zróżnicowany krajobraz. Historia przeplata się tu z legendą, a imponujące zabytki architektury i kultury przybliżają zamierzchłe czasy.
Na szczególną uwagę zasługują stanowiące turystyczne centrum regionu Góry Świętokrzyskie – miejsce przez wielu kojarzone z rajdów pieszych i wycieczek szkolnych. Nazwa obszaru
pochodzi od relikwii Drzewa Krzyża Świętego, które do dziś przechowywane są w klasztorze
pobenedyktyńskim na Łysej Górze. Góry Świętokrzyskie w najwyższym punkcie osiągają wysokość 612 m n.p.m., zatem zdobycie nawet najwyższego szczytu, Łysicy, nie powinno przysporzyć trudności turystom niezaprawionym w turystyce pieszej, jak również dzieciom i seniorom.
Na stosunkowo niewielkim obszarze występują tu skały i minerały obrazujące dzieje geologiczne
Ziemi od kambru, dzięki czemu miejsce to chętnie odwiedzane jest przez geologów i amatorów geoturystyki.
Kolejna kraina leżąca na terenie województwa, Ponidzie, to obszar niemal całkowicie leżący
w granicach Niecki Nidziańskiej. Jej oś i kręgosłup stanowi rzeka Nida, malowniczo meandrująca przez tereny, które ze względu na specyficzny klimat, nasłonecznienie i roślinność nazywane są świętokrzyskim stepem. Ponidzie słynie z kolorowych lasów, urokliwych, przydrożnych figur i świątków, unikalnych zabytków oraz źródeł siarczano-słonych wód mineralnych. Swoim obszarem Ponidzie obejmuje takie historyczne miasta, jak Jędrzejów, Pińczów, Wiślica i Nowy Korczyn.
To nie tylko miejsce doskonałe do aktywnego wypoczynku dla miłośników spacerów, wypraw samochodowych, kajakarzy, jeźdźców i lotniarzy, lecz również miejsce, gdzie w dwóch świętokrzyskich uzdrowiskach (Busko-Zdrój i Solec-Zdrój) odnaleźć można zdrowie i wyciszenie.
Obraz Świętokrzyskiego nie jest pełny bez ziemi sandomierskiej. Jej turystycznym i historycznym centrum jest Sandomierz – polska perła architektury, królewskie miasto o ponad stu dwudziestu zabytkach z różnych epok. Przybywający tu turyści zobaczyć mogą między innymi zachowany średniowieczny układ urbanistyczny z ratuszem w centrum rynku oraz jeden z najstarszych obiektów ceglanych w Polsce – kościół pw. Św. Jakuba. W czasach króla Kazimierza Wielkiego powstały Zamek Królewski, Brama Opatowska oraz katedra z cennymi polichromiami bizantyjsko-ruskimi.
Miasto warto podziwiać z pokładu statku podczas rejsu po Wiśle. Inną perspektywę daje przejście podziemną trasą turystyczną.
Historia na ziemi świętokrzyskiej przemawia do nas na każdym kroku. O bogatej przeszłości regionu świadczą liczne zamki i pałace. Część z nich, jak XVII-wieczny pałac w fortecy
Krzyztopór lub zamek typu wyżynnego w Chęcinach, to obecnie pobudzające wyobraźnię ruiny.
Niektóre, zaadaptowane do celów turystycznych, przeżywają swoją drugą młodość. Pałac w Kurozwękach kusi miejscami noclegowymi, labiryntem w kukurydzy oraz możliwością wyjazdu na „safari” wśród pierwszego w Polsce stada bizonów amerykańskich. Malowniczo położona nad rzeką Nidą fortalicja szlachecka w Sobkowie zachęca do nauki jazdy konnej, spływu gondolą lub tratwami czy też podróży w czasie za sprawą pokazu walk rycerskich.
Świętokrzyskie to region o dużym potencjale i możliwościach rozwoju. Targi Kielce w stolicy województwa świętokrzyskiego to znany w Europie ośrodek targowo-wystawienniczy. Odbywają się tutaj imprezy o zasięgu zarówno krajowym, jak i międzynarodowym. Organizowane tu targi, konferencje i kongresy spełniają wymagania nawet
najbardziej wymagających gości.
Świętokrzyskie stawia na ciągły rozwój. Cały czas rośnie liczba miejsc noclegowych w hotelach o wysokim standardzie (trzy gwiazdki i wyżej) – w 2011 roku otwarty został pierwszy pięciogwiazdkowy hotel, świadczący usługi SPA & Wellness na najwyższym poziomie.
Tak duża różnorodność sprawia, że województwo świętokrzyskie posiada naturalny potencjał, by stać się znanym i często odwiedzanym ośrodkiem turystycznym, zarówno na skalę polską, jak i europejską. Walory turystyczne to jednak tylko jeden z czynników, od których zależy zrównoważony rozwój turystyki w regionie oraz sprostanie dużej konkurencji ze strony polskich i zagranicznych potęg turystycznych. Równie istotnymi czynnikami są: promocja turystyczna regionu, budowa znanej marki oraz wypracowanie sieci sprzedaży produktów turystycznych.